Kondolencje z powodu śmierci – jak złożyć wyrazy współczucia?

0
995
Jak składać kondolencje

Jak się zachować w obliczu śmierci bliskiej osoby, wobec członków dalszej rodziny lub znajomych z pracy? Najprostszym sposobem na okazanie naszego wsparcia i współczucia, jest złożenie kondolencji. Nie wiesz, jak złożyć kondolencje, by dobrze wypaść i nikogo nie urazić? Przekazanie wyrazów współczucia rodzinie dotkniętej nieszczęściem, nie jest niczym trudnym, wystarczy postępować według określonych zasad dobrego wychowania.

Czym są kondolencje z powodu śmierci? 

Kondolencje z powodu śmierci to nic innego, jak wyrazy współczucia, przekazywane dalszej rodzinie, lub znajomych. Kondolencje są czymś formalnym, składa się je osobom, z którymi nie łączy nas bliska zażyłość. Kondolencje składać można osobiście, telefonicznie lub poprzez wysłanie listu.

Kiedy składać kondolencje? 

Moment składania kondolencji, dla wielu osób bywa ogromną zagwozdką. Tutaj również wszystko zależy od stopnia zażyłości ze zmarłym lub jego rodziną. Wyższy stopień zażyłości, zobowiązuje nas do natychmiastowej reakcji na śmierć danej osoby i złożenie kondolencji przez telefon. Kondolencje listowne są dla osób, które nie mają możliwości uczestniczyć w pogrzebie. Oficjalne kondolencje złożyć można również w dniu pogrzebu.

Jak napisać kondolencje? 

Kondolencje powinny być napisane ręcznie. W liście, obok tradycyjnej formułki wyrażającej smutek z powodu śmierci bliskiej osoby, warto zawrzeć też słowa wsparcia i otuchy. To, co napiszemy w liście z kondolencjami, jest naszą prywatną sprawą, warto jednak zadbać o formę. W liście powinny się znaleźć:

  • Zwrot do adresata
  • Wzmianka o otrzymaniu informacji o śmierci danej osoby
  • Żal z powodu śmierci danej osoby, długość tej części listu zależy od tego, jak bliskie więzi łączyły nas ze zmarłym. 
  • Wyrażenie głębokiego współczucia dla bliskich, zaoferowanie swojego wsparcia i pomocy w razie potrzeby
  • Oficjalne zakończenie listu zwrotem grzecznościowym

Jak składać kondolencje? 

Składanie kondolencji telefoniczne opiera się na takich samych zasadach, co pisanie listu. W pierwszej części wspominamy o tym, że dotarła do nas informacja o śmierci danej osoby. Przechodząc do sedna, wyrażamy głęboki żal i ubolewanie nad tym, co się stało, następnie informujemy rozmówcę o naszej gotowości do wsparcia i pomocy. Kondolencje osobiste wyglądają już nieco inaczej. Zazwyczaj dochodzi do nich na pogrzebie. Przy składaniu kondolencji osobistych, wszystko zależy od tego, jak wiele łączyło nas z rodziną zmarłego i samym zmarłym. Jeśli relacje te były bardzo oficjalne, wystarczy krótki uścisk dłoni wypowiedzenie 2 – 3 zdań.

Jak złożyć kondolencje na odległość? 

Składanie kondolencji na odległość nie jest zbyt wymagające. Wystarczy kontakt telefoniczny lub napisanie krótkiego listu. Składając kondolencje na odległość, warto pamiętać o stosowaniu się do zasad.

Jak nie składać kondolencji?

Jak nie składać kondolencji, czyli czego nie robić, by nie urazić rodziny zmarłego? Przede wszystkim nie warto składać kondolencji na siłę, tylko dlatego, że tak wypada. Wymuszone kondolencje będą nieszczere, co ich adresat od razu wyczuje i w rezultacie będzie mu jeszcze bardziej przykro. Przy składaniu kondolencji nie należy też wytykać danej osobie tego, że została sama, czy że czekają ją w życiu trudności związane ze stratą bliskiego

Kondolencje – wzory – cytaty – Moje kondolencje

Składając kondolencje, warto korzystać z prostych i znanych formułek, takich jak:

  • Przyjmij moje najszczersze kondolencje
  • Składam wyrazy głębokiego współczucia
  • Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj